Meet Your

BC Liberal Party

Leaders from Across BC

Andrew Wilkinson

Vancouver-Quilchena

Leader of the Official Opposition

Dan Ashton

Penticton

Critic for Argi-Tourism

Donna Barnett

Cariboo-Chilcotin

Mike Bernier

Peace River South

Critic for Transportation & Infrastructure

Shirley Bond

Prince George-Valemount
Critic for Finance

Stephanie Cadieux

Surrey South
Critic for ICBC

Doug Clovechok

Columbia River-Revelstoke
Critic for Indigenous Relations and Critic for Columbia River Treaty, Columbia Basin Trust & Columbia Power Corporation

Rich Coleman

Langley East

Dan Davies

Peace River North
Critic for Education

Michael De Jong

Abbotsford West
Critic for Attorney General

Eric Foster

Vernon-Monashee
Opposition Whip

Simon Gibson

Abbotsford-Mission
Assistant Deputy Speaker

Marvin Hunt

Surrey-Cloverdale
Citizens’ Services

Joan Isaacs

Coquitlam-Burke Mountain
Children & Family Development

Jas Johal

Richmond-Queensborough
Critic for Economic Development, Competitiveness, Trade, & Technology

Greg Kyllo

Shuswap
Caucus Chair and Critic for Environment & Parks

Linda Larson

Boundary-Similkameen

Michael Lee

Vancouver-Langara
Critic for Indigenous Relations

Norm Letnick

Kelowna-Lake Country
Critic for Health, Long-Term Care, & Seniors

John Martin

Chilliwack
Critic for Advanced Education, Skills, & Training

Peter Milobar

Kamloops-North Thompson
Critic for Labour

Mike Morris

Prince George-Mackenzie
Critic for Public Safety and Solicitor General

Coralee Oakes

Cariboo North
Critic for Emergency Preparedness

Ian Paton

Delta South
Critic for Agriculture & Food Security

Mary Polak

Langley
Opposition House Leader

Linda Reid

Richmond South Centre

 

Ellis Ross

Skeena
Critic for LNG, Resource Opportunities, & Responsible Development

John Rustad

Nechako Lakes
Critic for Forests, Lands and Natural Resource Operations

Tom Shypitka

Kootenay East
Critic for Clean Energy, Mines, & Petroleum Resources

Ben Stewart

Kelowna-West
Critic for Trade

Michelle Stilwell

Parksville-Qualicum
Critic for Tourism, Hospitality, & Sport

Todd Stone

Kamloops-South Thompson
Critic for Municipal Affairs, Housing & TransLink

Jordan Sturdy

West Vancouver-Sea to Sky
Critic for BC Hydro

Sam Sullivan

Vancouver-False Creek
Critic for Social Development & Poverty Reduction

Ralph Sultan

West Vancouver-Capilano

Jackie Tegart

Fraser-Nicola
Critic for Regional Economic Development & Small Business

Steve Thomson

Kelowna-Mission

Jane Thornthwaite

North Vancouver-Seymour
Critic for Mental Health, Addictions, & Community Wellness

Laurie Throness

Chilliwack-Kent
Critic for Transportation & Infrastructure

Teresa Wat

Richmond North Centre
Critic for Multiculturalism

John Yap

Richmond-Steveston
Critic for Arts & Culture